Sık Sorulan Sorular

Nasıl Başvuru yapabilirim?

Başvurunuzun değerlendirmeye alınması için başvuru formumuzu eksiksiz olarak doldurduktan sonra, güncel özgeçmişinizi de ayrı bir word ya da pdf dökümanı olarak ekleyerek basvuru@avrupasiyasetokulu.org adresine göndermeniz gerekmektedir. Özgeçmişinizi göndermediğiniz ya da başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmadığınız takdirde başvurunuz dikkate alınmayacaktır.

Başvuru için ya da kabul edildikten sonra eğitime katılmak için bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Hayır, gerekmiyor. Avrupa Siyaset Okulu’nun eğitimlerine başvuru yapmak ve katılmak ücretsizdir.

Başvuru kriterleriniz nelerdir?

Eğitimlerimiz siyasi partilerde, STK’larda, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ya da çalışmayı amaçlayan kişilere açıktır. Buna ek olarak, Yaz ve Kış eğitimlerimizde 25-35 yaş aralığında olan ve İstanbul ve Ankara dışından gelen başvurulara öncelik verilmektedir. Bahar Eğitimi ise 35 yaş üstü ve İstanbul’da ikamet edenler için açtığımız bir programdır.

25 yaşından küçüğüm/35 yaşından büyüğüm yine de Yaz ve Kış eğitiminize başvurabilir miyim?

Evet, başvurabilirsiniz. Ancak katılımcılarımızı seçerken önceliğimiz 25-35 yaş aralığı olacaktır.

35 yaşından küçüğüm yine de Bahar eğitiminize başvurabilir miyim?

Evet, başvurabilirsiniz. Ancak katılımcılarımızı seçerken önceliğimiz 35 yaş üzeri başvurular olacaktır.

Lisans/yüksek lisans mezunu değilim, yine de başvuru yapabilir miyim?

Evet, yapabilirsiniz.

Herhangi bir siyasi partide, STK’da ya da yerel yönetimlerde yürütmekte olduğum bir çalışma yok, yine de eğitiminize başvurabilir miyim?

Evet, başvurabilirsiniz. Ancak katılımcıları seçerken, bu kurum ve kuruluşlarda tecrübesi olan adaylara öncelik verilecektir.

Katılımcılarınızı neye göre seçiyorsunuz?

Avrupa Siyaset Okulu son başvuru tarihine kadar gelen bütün başvuruları toplandıktan sonra proje ekibinin ve danışma kurulundan üyelerin katılımı ile bir değerlendirme toplantısı yapar. Bu toplantıda başvuru sahiplerinin başvuru formları ve özgeçmişleri üzerinden bir değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmeyi yaparken, başvuru formu ve CV’nin nitelikleri ve başvuru sahiplerinin bahsedilen kurumlardaki tecrübelerine ek olarak, katılımcıların cinsiyetleri, başvurdukları kurum ve şehirler arasında bir denge gözetmeye üst düzey çaba harcanır. Avrupa Siyaset Okulu gerekli gördüğü takdirde katılımcı adayları ile telefon ya da skype üzerinden görüşme talep edebilir.

X partisinde/kurumunda çalışıyorum, burada çalışıyor olmam başvuru sırasında benim için bir dezavantaj yaratır mı?

Hayır, yaratmaz. Avrupa Siyaset Okulu bütün başvuru sahiplerinin başvurularını eşit koşullar altında değerlendirir. Değerlendirme aşamasında herhangi bir eksende ayrımcılık yapılması söz konusu değildir.

Uzak mesafeden gelecek olan katılımcılara sunacağınız destekler nelerdir?

Avrupa Siyaset Okulu İstanbul dışından gelecek olan katılımcıların yol masraflarının bir kısmını üstlenir ve imkanları dahilinde konaklama seçeneği sunar. Konaklama tek kişilik odalarda yapılamamaktadır.

Eğitimi tamamladıktan sonra katılımcılara sertifika veriliyor mu?

Avrupa Siyaset Okulu eğitimlerini başarıyla tamamlayan katılımcılara katılım sertifikası vermektedir.

Başvuru yapan herkese geri dönüş yapılıyor mu?

Avrupa Siyaset Okulu bütün başvuru sahiplerine başvurunun alındığına dair 2 iş günü içerisinde bir onay e-maili gönderir. Değerlendirme neticesinde de bütün başvuru sahipleri olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş alırlar.