Almanya Çalışma Ziyareti, Ekim 2023

Bu yılın Almanya Çalışma Ziyareti’ni 14-19 Ekim 2023 tarihlerinde Berlin’de gerçekleştirdik. Seyahate farklı siyasi partilerde ve sivil toplum örgütlerinde çalışan 15 mezunumuz katıldı. Almanya Federal Meclisi’nden Berlin’deki yerel bir sivil toplum örgütüne, çok sayıda farklı kurumla ve çalışmaları yürüten yetkiliyle görüşmeler yaptık.

Seyahate Berlin’deki önemli müze ve anıtları ziyaret ederek başladık, Almanya siyasi tarihine dair bilgi edinmeye çalıştık. İlk günümüzde, İkinci Dünya Savaşı’nda sığınak olarak kullanılan Berlin Story Bunker’ı, Holokost’ta katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı’nı, Alman Tarihi Müzesi’ni ziyaret ettik.

İkinci gün ilk toplantımızı Almanya Dışişleri Bakanlığı’nda Türkiye Birimi’nin müdürü Christina Busche ile yaptık. Kendisiyle Almanya-Türkiye ilişkilerinin dününü, bugününü ve yarınını konuştuk.

Öğleden sonra Almanya Federal Meclisi Bundestag’da Alman-Türk Parlamento Grubu’nun başkanı Max Lucks ve grupta çalışmalar yapan diğer vekiller ile buluştuk, Almanya siyasetine ve Almanya-Türkiye dış politikalarına dair merak ettiklerimiz üzerine konuştuk.

Üçüncü günün ilk buluşması Give Something Back To Berlin (Berlin’e bir şey geri ver) isimli, Berlin’de göçmenlerle birlikte faaliyet yürüten bir sivil toplum örgütüydü.

Daha sonra Almanya Çalışma Bakanlığı’ndan bir yetkili ile bakanlığın göçmen kadınların çalışma hayatında katılımlarını hedefleyen projeleri üzerine konuştuk.

Günün son görüşmesini Berlin’de CDU/CSU gençlik örgütünde yer alan genç siyasetçi Efe Karanis ile yaptık, kendisinden Almanya’daki siyasi yolculuğunu dinledik ve Almanya’da siyasi partilerin gençlik örgütlerinin çalışma biçimleri hakkında bilgi aldık.

Bir sonraki gün, WWF Almanya ofisini ziyaret ettik ve kurumun Almanya’da ve uluslararasında yaptığı doğa koruma çalışmaları hakkında bilgi aldık. Daha sonra Almanya Enerji Ajansı’ndan yetkililer ile hem Almanya’daki enerji alanında yapılan faaliyetleri hem de Almanya ve Türkiye arasında kurumsal enerji işbirlikleri üzerine konuştuk.

Dördüncü günün bir sonraki durağı Berlin Eyalet Meclisi idi. Burada Yeşiller Partisi vekili Tuba Bozkurt ile buluştuk ve kendisiyle Yeşiller Partisi’ndeki siyasi serüvenini, seçildiği bölgedeki çalışmalarını da kapsayan samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

Son günümüzde antisemitizm ve genel olarak ayrımcılık üzerine çalışan sivil toplum örgütü KIgA (Kreuzberger Initiative gegen Antisemitismus) tarafından misafir edildik. Görüşmemizde hem KIgA’nın çalışma konuları hakkında bilgi sahibi olduk, hem de Almanya’daki sivil alana dair sohbet etme imkanı bulduk.

Berlin Çalışma Ziyareti bu yıl da dolu dolu ve keyifli geçti. Bu seyahati mümkün kılan destekçimiz Stiftung Mercator’a, programa katılan mezunlarımıza ve görüştüğümüz tüm kurum ve yetkililere teşekkür ederiz.