Dünya Demokrasi Forumu

wfd logo

Dünya Demokrasi Forumu, farklı ülkelerden siyasetçileri, sivil toplum aktivistlerini, gazetecileri, akademisyenleri ve gençleri bir araya getirerek demokrasilerin karşılaştığı sorunlara somut öneriler arayan bir platform olarak 2012 yılında Fransa’nın Strazburg şehrinde düzenlenmeye başladı.

Her sene dünyadaki son gelişmeler çerçevesinde belirlenen bir temayla toplanan forumda, demokratik toplumların güçlenmesi için yenilikçi demokratik fikir ve uygulamalar tartışmaya açılıyor ve bu sayede, Dünya Demokrasi Forumu’nun daha katılımcı ve kapsayıcı demokrasilerin gelişmesine katkı sunması amaçlanıyor.

Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu, Avrupa Konseyi Siyaset Çalışmaları Okulları Ağı’nın bir parçası olarak 2014 yılından beri Dünya Demokrasi Forumu’na mezunları ile birlikte katılmaktadır.


2019

“Bilgi Çağında Demokrasi Tehlikede mi?”

IMG_4074


2018

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”

IMG_2502

Okulumuz 11 mezunu ile 19-21 Kasım 2018 tarihleri arasında Strazburg’da Avrupa Konseyi tarafından gerçekleştirilen yedinci Dünya Demokrasi Forumu’na katıldı. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği teması etrafında düzenlenen programın yanısıra mezunlarımızla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni ziyaret ettik ve Türkiye Daimi Temsilciliği ile görüştük.


2017

“Popülizm Bir Sorun mudur?”

WFD2017

Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu olarak 13 mezunumuz ile bu sene altıncısı düzenlenen Dünya Demokrasi Forumu’na katıldık. 8-10 Kasım tarihlerinde Fransa’nın Strazburg kentinde gerçekleştirilen forum kapsamında “Popülizm Bir Sorun Mudur?” teması etrafında çeşitli konferans ve atölyeler düzenlendi.  Forum etkinliklerinin yanı sıra, mezunlarımız ile birlikte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni ziyaret ettik, Türkiye’nin Strazburg’daki Daimi Temsilciliği’nden bir heyet ile buluştuk ve Bosna-Hersek Siyaset Okulu ile ikili bir görüşme gerçekleştirdik.


2016

“Demokrasi ve Eşitlik – Eğitim Fark Yaratır mı?”

13b06dbf-2797-4454-8c1e-a53525935b3f

Beşincisi düzenlenen Dünya Demokrasi Forumu, 7-9 Kasım 2016 tarihleri arasında Fransa’nın Strazburg kentinde gerçekleşti. Konusu, “Demokrasi ve Eşitlik – Eğitim Fark Yaratır mı?” olarak belirlenen foruma okulumuz 15 mezunu ile katılım gösterdi. Forum etkinliklerinin yanısıra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni ziyaret ettik, Türkiye’nin Strazburg Daimi Temsilciliği’nden bir heyetle görüştük, ayrıca Slovenya ve Tunus siyaset okulları ile göç konusu üzerine bir toplantı gerçekleştirdik. Direktörümüz Hakan Altınay, “Geleceğin Demokratik Liderlerini Eğitmek” başlıklı atölyede moderatörlük görevi yürüttü.


2015

“Özgürlük vs Kontrol: Demokratik Bir Sorumluluk”

IMG_7062

18-20 Kasım 2015 tarihleri arasında Fransa’nın Strazburg kentinde dördüncüsü düzenlenen “Özgürlük vs. Kontrol: Demokratik Bir Sorumluluk” başlıklı Dünya Demokrasi Forumu’na 10 mezunumuz ile katıldık. Forum kapsamında gerçekleşen etkinliklerin yanısıra, mezunlarımız Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni ziyaret etti ve Türkiye’nin Strazburg’daki Daimi Temsilciliği’nden bir heyet ile görüştü.


2014

“Katılımdan Etkiye: Gençlik Demokrasiyi Nasıl Yeniden Canlandırabilir?”

IMG-20141106-WA0024

Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu olarak 2-7 Kasım 2014 tarihleri arasında Avrupa Siyasi Çalışmalar Okulları Ağı’nın diğer üyelerinin de katıldığı Strazburg’da gerçekleşen “Katılımdan Etkiye: Gençlik Demokrasiyi Nasıl Yeniden Canlandırabilir?” konulu Dünya Demokrasi Forumu’na ilk mezunlarımızdan dokuz katılımcı ile katıldık. Strazburg’da Forum’un etkinliklerinin yanısıra, Okulumuz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde, Avrupa Konseyi’nde ve Strazburg Daimi Türkiye Temsilciliği’nde görüşmeler yaptı.